Euro ve Ukash

Fed belirsizliği ve AMERIKA tahvil faizlerindeki tırmanış TL’yi vurdu. TL sepet bazında 2.28′le tarihi seviyeyi gördü. Dolar 1.95′i, avro 2.6 lirayı aştı.

Fed belirsizliği ve AMERIKA tahvil faizlerindeki tırmanış piyasaları endişeli etti. Dün, Türk Lirası (TL) sepet bazında 2.28′i geçerek tarihi maksimum düzeyini gördü. Dolar/TL kuru 1.95′i geçsabah, avro ise içerde 2.60 lirayı aştı.

Piyasalar, FED’in eylül itibarıyla likiditeyi kısacağı talepleri ve AMERIKA on senelik tahvil faizlerindeki yükselişle haftaya iyi olmayan başladı. AMERIKA on senelik tahvil faizleri bitiş 2 senenin maksimum düzeyi kalan 2.85′lere civarında yükselirken, avro dolar paritesi de tarihi maksimum seviyelerine ulaştı. Dışardaki aksi gökyüzü iç dinamiklerle de birleşince dolar TL kuru 1.95′i, avro da 2.6 lirayı aştı. Hareketlilikte Fed belirsizliğinin yanında PPK toplantısı da oyun oynadı.

BIST % 2.55 DÜŞTÜ

BDDK düzenlemesinin bankalar üstünde yarattığı baskının da tesiriyle BIST 100 endeksi dün yüzde 2.55 oranında gerileyerek 72.383 seviyesinden kapandı. Bankacılık endeksi yüzde 3.48 oranında düşüşle satışlara öncülük etti. aynı zamanda yarın açıklanması beklenen Fed’in temmuz ayı miras politikası kuruluna ait tutanaklarının içeriğini de piyasa heyecanla bekliyor.

FAİZİN ÜST BANDINA 50-75 BAZ PUANLIK ARTIŞ BEKLENİYOR

Dünya çapında faizlerdeki çıkışın ve dolardaki yükselişin bu sabah koşulacak MB Miras Politikası Kurulu toplantısı tarafından ciddi öneme sahip olduğunun vurgusunu yapan piyasa çevreleri, MB’nin faiz koridorunun üst bantında 50 ile 75 baz puanlık yükseliş bekliyor. uzman kişiler sepet kurunun 2.20′yi geçmesinin yılılk enflasyon üstünde yüzde 1′lik artışa ne sebeple olabileceğini ifade ederek MB’nin dövizdeki bitiş çıkma karşısında sessiz kalmayacağını ihtimal etmekte .

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>